HOME KONTAKTY MAPA WEBU
DRAGON DEMO FLIGHT 2 (DRAGON C2)

výrobce: Space Exploration Technologies Corporation
start: 22. května 2012 v 09:44:38 SELČ
trvání letu: 9 dní, 7 hodin a 58 minut
nosná raketa: FALCON 9
kosmodrom: LC-40 Cape Canaveral Air Force Station
přistání: 31. května 2012 v 17:42 SELČ


Původně se předpokládalo, že se kosmická lod' Dragon C2 pouze přiblíží ke stanici ISS a k samotnému spojení dojde až při dalším letu Dragon C3. Obě mise však byly nakonec sloučeny, takže už v únoru by měla u stanice ISS zakotvit historicky první soukromá kosmická loď. Do vesmíru vynese Dragon nosná raketa FALCON 9, kterou vyvinula stejná společnost.
Nepůjde ale o klasické připojení, z bezpečnostních důvodů byl zvolen postup, který využívá japonská zásobovací loď HTV.
Mise Dragonu se nakonec bude skládat ze dvou částí. První bude přiblížení k ISS na 3 km, pak se provede ověření provozu čidel a letových systémů nutných pro bezpečné přiblížení a spojení. Kosmická loď musí také prokázat schopnost přerušit přibližování v jakékoliv části letu. Ve druhé části se Dragon k ISS přiblíží na vzdálenost devíti metrů a zůstane „stát“ – obě plavidla poletí ve formaci. Astronaut Donald Pettit následně loď uchopí staničním manipulátorem CanadArm a připojí ji ke spodnímu uzlu amerického modulu Harmony.

CO PÍŠÍ RUSKÁ MÉDIA O DRAGONU

10. ledna 2012 vyšel na serveru HLAS RUSKA zajímavý článek, který ukazuje na ne zrovna vstřícný postoj Ruska k Dragonu. Článek přetiskujeme v původním znění.

Loď Dragon: zápletka se spojením

Co je to komerční projekt v kosmu? Objektivní nutnost nebo populismus Baracka Obamy vyvolaný snahou nesnížit pozice USA v kosmonautice po zastavení letů raketoplánů? Letošní rok má ukázat, jestli se Bílý dům choval správně, když vsadil na soukromý sektor. Na únor schválila NASA let k ISS nákladní lodě Dragon. Loď a raketu postavila soukromá firma SpaceX, která uzavřela smlouvu s NASA na dopravu nákladů na MVS v celkové hodnotě 1,6 miliardy dolarů.

I když je datum startu známý, 7.února, nejsou úkoly mise docela jasné. První ukázkový let Dragonu se konal před rokem. Druhý start s naplánovaným sblížením s ISS byl odborníky NASA a SpaceX zrušen. Na webu agentury není v prvním odstavci o spojení ani slovo, upozornil Alexandr Koptěv ze skupiny koordinátorů NASA v Středisku pro řízení letů: NASA poskytla souhlas SpaceX na vyslání Dragonu s cílem sblížení se stanicí. Ale pouze sblížení. Proto buď NASA není zatím připravena poskytnout úplné informace o předpokládaném spojení, anebo se vůbec neplánuje.
V polovině úřední zprávy agentury se přece jen mluví o možnosti pasivního spojení (berthing) po několika sbližovacích úkonech. Na rozdíl od aktivního spojení (docking), kdy se Sojuzy nebo Progresy přibližují k otvorům, v případě pasivního spojení zachycuje ISS loď manipulátorem. Zdá se, že NASA má stále pochybnosti ohledně spolehlivosti Dragona, míní redaktor časopisu Novosti kosmonautiky Igor Afanasjev:
Souhlas na tak odpovědnou operaci jako spojení mají poskytnout všichni účastníci projektu ISS. Rusko, podle slov Igora Afanasjeva, mělo předtím odůvodněné námitky: Rusku se nelíbilo, že loď nebyla postavena nějakou velkou americkou korporací se solidní reputací, ale novou soukromou firmou. Ta vůbec neměla žádnou letovou statistiku. Ruští odborníci se obávali ani ne samotného spojení, ale nárazu lodě na stanici během manévrů. Dnes SpaceX statistiku má, jenže velice skromnou: jediný let. V lednu se má v USA konat zasedání pracovní skupiny pro bezpečnost za účasti ruského zástupce. Pak má být přijato definitivní rozhodnutí o tom, co se dostane na program nadcházejícího letu amerického „náklaďáku“. Ostatně, agentura Roskosmos, jak zjistil Hlas Ruska, nehodlá činit Dragonu žádné umělé překážky.

START DRAGONU ODLOŽEN NA NEURČITO

První let soukromé lodi Dragon společnosti SpaceX k Mezinárodní vesmírné stanici byl odložen na neurčito. Loď měla odstartovat z mysu Canaveral 8. února, společnost se ho ale rozhodla odložit, aby získala více času na předletové technické zkoušky.
"Věříme, že je několik oblastí, které budou moci těžit z další práce, které pomohou optimalizovat výkon a zajistit větší bezpečnost. Pracujeme nyní s NASA na určení náhradního termínu letu k ISS, mezitím budeme dál analyzovat data a pracovat na zlepšování Dragonu. Na oběžnou dráhu odstartujeme jakmile bude vesmírná loď zcela připravena" napsala 16. ledna Kirstin Granthamová, mluvčí SpaceX, v e-mailu médiím.

BUDE ROK 2012 OPRAVDU ROKEM DRAKA?

Po měsících odkladů bylo stanoveno další datum pro let první soukromé rakety k ISS. Dragon se do kosmu vydá 30. dubna 2012.ODKLAD, ODKLAD, ODKLAD...

Raketa Falcon 9 s kosmickou kabinou Dragon měla původně letět 30. dubna. SpaceX pak kvůli dalšímu nutnému testování start odložila na 7. května. Nyní termín opět o několik dní odsunula kvůli kontrole softwaru a zkouškám, které mají potvrdit funkčnost všech systémů. Nové datum, kdy by Dragon měl k ISS odletět, SpaceX zatím neoznámila. "V tuto chvíli je termín 7. května nepravděpodobný," řekla mluvčí společnosti Kirstin Brostová Granthamová.

"ABORT" V POSLEDNÍ SEKUNDĚ


Když v pátek 18. května večer na Floridě zapadalo slunce, Elon Musk, šéf SpaceX, velmi trefně poznamenal na svém Twitteru: "Až Dragon zase uvidí sluneční světlo, už si to snad bude štrádovat 8 km/s nad Atlantikem." Bohužel se tak ale nestalo a Dragon neodstartoval v plánovaných 10:55:26 SELČ.
Přitom všechno šlo vskutku perfektně až do okamžiku T-3 vteřiny, kdy přišel na řadu zážeh devíti motorů Merlin, kterými je vybaven první stupeň rakety Falcon 9. Motory se skutečně zažehly a v sekundách, zbývajících do vzletu z rampy, nabíhaly na plný výkon. Jenže během tohoto procesu počítače zaznamenaly něco podezřelého: tlak ve spalovací komoře motoru číslo 5, jehož hodnota vyletěla strašně vysoko, pouhé půl sekundy před startem tedy vypnuly všechny motory a raketa, na níž byly upřené zmatené oči mnoha lidí, zůstala stát na rampě.
"Odpočet se zastavil 0,5 sekundy před startem," uvedla mluvčí SpaceX Gwynne Shotwellová. Podle ní palubní počítač zaznamenal zvýšení tlaku v jednom z devíti motorů rakety, a proto z bezpečnostních důvodů přerušil startovací proces. Všechny ostatní motory fungovaly podle očekávání.
"Je možné přijít až o dva motory a mise stejně bude úspěšná. Ale nesmí se to stát při startu. Při startu potřebujeme sílu všech devíti motorů," uvedla Shotwellová na tiskové konferenci. Technici SpaceX se nyní chystají zkontrolovat motor a zjistit, co selhalo. Jisté zatím je pouze to, že oznámení chyby nezpůsobil vadný senzor a že v komoře motoru skutečně vyšší tlak panoval. Pokud by nebyla jiná možnost opravy, jsou připraveni motorovou jednotku za stejnou ze záložní rakety, kterou má společnost v hangáru na floridském kosmodromu. Oprava zabere podle Shotwellové několik dní.
Nejbližší termín startu nyní je v úterý 22. května v 9:44:34 SELČ. NASA oznámila, že umožní start Falconu 9 v okamžiku, kdy SpaceX oznámí, že je připraven raketu vypustit.

ZASEKNUTÝ VENTIL

Ještě toho dne technici objevili příčinu: zaseknutý ventil. Tisková mluvčí SpaceX Kirstin Grantham hovořila o ventilu v potrubí vedoucím plynný dusík při tlakování motoru před zážehem, který se zasekl a zůstal otevřený. Jisté však je, že ventil byl ještě v sobotu v noci vyměněn, v neděli úspěšně otestován a u zbylých osmi motorů prvního stupně nebyly nalezeny známky obdobných problémů.

KONEČNĚ START

V úterý 22. května v 09:44:38 SELČ odstartovala z floridského Mysu Canaveral, z rampy LC-40, nosná raketa Falcon 9, která na geocentrickou dráhu vynesla soukromou kosmickou loď Dragon společnosti SpaceX.
Po zhruba 180 sekundách se oddělil první stupeň a poté se zažehl druhý stupeň rakety Falcon 9. Po zhruba devíti minutách od startu dosáhl Dragon úvodní oběžné dráhy a roztáhl solární panely.
"Falcon letěl skvěle," napsal na Twitteru Musk. "Dragon na oběžné dráze... Mám pocit, že se mi z prsou svalil ohromný kámen."
"Všechno vypadá opravdu dobře," řekl později novinářům. "Dnešek je úspěchem, ať se během zbytku mise stane cokoli."
S gratulací přispěchal i Bílý dům. "Každý start je úžasnou událostí, ale tento byl mimořádně vzrušující," uvedl John Holdren, hlavní vědecký poradce prezidenta Baracka Obamy. "Tato posílená úloha soukromého sektoru uvolní víc zdrojů NASA na to, co dělá NASA nejlépe - řešení nejsložitějších technologických problémů ve vesmíru, včetně pilotovaných letů za oběžnou dráhu," dodal.
Poté už k úspěšnému startu telefonicky gratuloval i americký prezident Barack Obama. Překvapený Musk na síti Twitter přiznal, že když na telefonu viděl telefonát s blokováním zobrazení čísla, myslel si, že jde o o nějaký telemarketing. Gratulace ho potěšila a sebevědomě upozornil, že vzhledem k vesmírnému programu SpaceX, které NASA vyplatí za dvanáct smluvních letů k stanici 1,6 miliardy dolarů, mu bude telefon zřejmě zvonit často.
V souvislosti s úspěšným startem rakety Falcon 9 s modulem Dragon řekl administrátor NASA Charles Bolden, že "je to pro Ameriku velký den a je to velký den pro celý svět, protože řada lidí si myslela, že NASA opouští lety na oběžnou dráhu. A dnes říkáme: Ne, neodcházíme."
Co k těmhle proslovům dodat? Prostě každý si přihřál "svojí polívčičku".DRAK JE CHYCEN ZA OCAS

Zachycení Dragonu se oproti původním plánům asi o 30 minut opozdilo kvůli odleskům z vnějšího panelu japonského staničního modulu Kibo. V té době byl Dragon vzdálen od ISS 70 metrů a další přibližování bylo pozastaveno. Po vyřešení technických potíží byla loď navedena do takzvaného záchytného bodu, který byl deset metrů od orbitálního komplexu.
Dragon byl uchopen v pátek 25. května v 15:56 SELČ. "Houstone, zdá se, že jsme chytili Draka za ocas," oznámil letový inženýr ISS Don Pettit řídícímu středisku.
17metrový manipulátor Canadarm2, který ovládal právě Don Pettit usazený ve staniční observatoři Cupola, jej připojil ke spodnímu portu modulu Node-2 (Harmony) a 16 motorizovaných šroubů zde Dragon pevně zachytilo. Toto bylo dokončeno téhož dne v 18:02 SELČ.
"Zdá se, že tato simulace dopadla opravdu výborně. Teď to otočíme a zkusíme to na ostro," neodpustil si ještě jeden vtípek Pettit. Když se Dragonu podařilo přistát u ISS, prohlásil Musk před jásajícími zaměstnanci své firmy v kalifornském Hawthorne: „Je to skvělý den, úžasný den pro tuto zemi i celý svět.“ Jásot neprovázel cinkot skleniček ani létající zátky od šampaňského. „V podniku jsme zakázali veškerý alkohol, protože lidé by to potom mohli přehnat,“ vysvětlil Musk. „Je lepší zůstat střízliví, dokud tuhle práci nedokončíme,“ dodal.Astronauti otevřeli spojovací dveře mezi Dragonem a stanicí v sobotu 26. května v 11:53 SELČ, ve chvíli kdy ISS přelétala ve výšce 400 kilometrů nad novozélandským Aucklandem. Tímto okamžikem začala pro posádku několikadenní práce, během níž bude muset přenést 521 kilogramů různého nákladu z modulu do ISS a pak zase opačným směrem 660 kilogramů vybavení a vědeckých přístrojů určených k návratu na Zemi. Bude to první velká zásilka, která bude od letu posledního raketoplánu (mise STS-135) směřovat z ISS zpátky na Zemi.
Don Pettit a velitel ISS Oleg Kononěnkov vstoupili do útrob Dragonu v plynových maskách a v ochranných rukavicích se senzory v rukou, kdyby se náhodou uvnitř Dragonu skrývala zákeřná nebezpečí typu toxické plyny nebo částečky plachtící vzduchem a hrozící vdechnutím. Don Pettit záhy po vstupu do lodi hlásil do Houstonu, že žádné poletující částečky nepozoruje a žádá o povolení sundat plynové masky. To mu však houstonská spojařka Megan McArthurová (taktéž astronautka, účastnila se mise STS-125) zatrhla, protože masky jsou striktně vyžadovány bezpečnostními předpisy a bylo třeba čekat asi dvacet minut, než výkonná klimatizace vzduch uvnitř Dragonu přefiltruje a smíchá s atmosférou kosmické stanice.
„Nejsou tu žádné stopy po smetí, které by se vznášelo v prostoru,“ uvedl Pettit. „Voní to tu jako zbrusu nové auto,“ dodal. “Vypadá to, že uveze asi tolik nákladu, jako se vejde do mojí dodávky,“ řekl později Pettit při tiskové konferenci z paluby ISS. „Není tam dost místa na tancování. Ale na to, aby modul dopravoval lidskou posádku na oběžnou dráhu, je ho dost“.PŘISTÁNÍ

Ve čtvrtek 31. května v 10:07 SELČ posádka ISS uvolnila úchyty, které Dragon držely na stanici. Poté americký astronaut Don Pettit pomocí manipulátoru Canadarm2 odtáhl loď deset metrů od modulu Harmony, kde kotvila. Tento manévr ukončil v 11.49 SELČ. Bezpilotní loď zahájila sestup v 16:51:24 SELČ sérií manévrů, během nichž řídicí centrum zapínalo a vypínalo manévrovací a brzdicí motory. Jejich cílem bylo navést loď na správnou trajektorii. Dragon sestoupil z výšky 400 kilometrů. Atmosférou proletěl jako rozžhavený projektil (teplota kolem návratového modulu dosahovala až 2000 °C).
K přistání došlo ve čtvrtek 31. května 2012 v 17:42 SELČ o dvě minuty dříve oproti plánovanému času. Dopadl do moře po necelých 20 minutách letu atmosférou nedaleko původně plánového místa přistání u kalifornského poloostrova v Mexiku, asi 900 kilometrů jihozápadně od Los Angeles.Krátce po dopadu se ve vodě od modulu oddělily tři velké přistávací padáky, aby se modul příliš nevzdaloval od místa přistání. V oblasti na Dragon čekala tři plavidla, která ho vytáhla z vody a dopravila ho do do přístavu Long Beach v Los Angeles, kde byla předána část nákladu představitelům NASA.

"Gratulujeme týmům SpaceX a NASA, kteří tvrdě pracovali, aby tento první komerční let k Mezinárodní kosmické stanici skončil úspěšně. Nyní budou cíle na nízké oběžné dráze přístupnější pro všechny, kdo sní o cestách do vesmíru."
Charles Bolden, administrátor NASA

ZAJÍMAVOSTI

Kosmická loď Dragon společnosti SpaceX bude prvním americkým tělesem používaným v pilotovaném programu, který bude vybaven panely slunečních baterií. Předchozí lodě - Mercury, Gemini, Apollo a raketoplány - používaly jako zdroj elektrické energie palivové články a jejich životnost limitovala dobu pobytu v kosmu.


ČTĚTE TAKÉ:

DRAGON C1


Externí odkazy

  • Dragon na stránkách encyklopedie SPACE 40
  • Dragon na stránkách serveru ASTRO.CZ  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2012 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček