HOME KONTAKTY MAPA WEBU
DRAGON DEMO FLIGHT 1

výrobce: Space Exploration Technologies Corporation
start: 8. prosince 2010 ve 16:42 SEČ
trvání letu: 3 hodiny 20 minut
nosná raketa: FALCON 9
kosmodrom: Eastern Space and Missile Center
vzletová rampa: Eastern Test Range
přistání: 8. prosince 2010 ve 20:02 SEČ ve východním Tichém oceánu 800 km od pobřeží Jižní Kalifornie.

Soukromá kosmická loď Dragon společnosti SpaceX měla v pondělí 6. prosince absolvovat první zkušební let. Závada na trysce motoru druhého stupně rakety Falcon 9 si však vyžádala odložení startu. Pokud se podaří problém vyřešit, Dragon poletí už ve středu 8. prosince.
Raketa Falcon 9 má bezpilotní Dragon vynést na oběžnou dráhu, kde loď absolvuje dva oblety Země, otestuje všechny důležité systémy a potom se modul určený pro dopravu nákladu (a v budoucnu snad i pro lidskou posádku) snese na padácích do oceánu u kalifornského pobřeží.
"První let Dragonu bude důležitým krokem ke komerčnímu zajištění zásobování Mezinárodní vesmírné stanice. NASA přeje společnosti SpaceX dobrý start," napsal v oficiálním vyjádření šéf NASA Charles Bolden.
Agentura bude tři testovací bezpilotní lety financovat, na jejich úspěchu má totiž mimořádný zájem. Pokud vše dobře dopadne, Dragon by měl na ISS dopravovat náklad a v budoucnu možná i posádku. NASA o tom se SpaceX uzavřela smlouvu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Snaží se tak nahradit raketoplány, jejichž éra skončí už příští rok. Při prvním letu jde pouze o to, dostat Dragon na oběžnou dráhu, ale při druhém se má přiblížit na vzdálenost asi deseti kilometrů k ISS a vyzkoušet si komunikaci s ní. Při třetím by už měl u ISS zakotvit. To vše chce SpaceX stihnout během nejbližších deseti měsíců.

Firmu SpaceX založil v roce 2002 Elon Musk, spoluzakladatel internetového systému mikroplateb PayPal. Cílem společnosti je vývoj spolehlivých raket a kosmických lodí schopných vynášet na oběžnou dráhu náklad i posádku za desetinu ceny, na kterou dnes NASA přijdou lety raketoplánů. Kromě k ISS by mohla létat například ke kosmickým hotelům, jejichž vybudování chystají další soukromé firmy. První úspěch SpaceX zaznamenala 28. září 2008, když na oběžnou dráhu vyletěla raketa Falcon 1. Šlo o první čistě soukromý stroj, který něco takového dokázal. A letos v červnu úspěšně odstartovala větší raketa Falcon 9.

TAJNÝ NÁKLAD

"Na palubě lodi Dragon je i tajný náklad. Pokud bude let úspěšný, prozradím vám, o co se jedná. Pokud nebudou splněny všechny cíle letu, nikdy se to nedozvíte." řekl před prémiérovým letem Dragonu Elon Musk.
A protože mise skončila stoprocentním úspěchem tak se z Dragonu po přistání vyndal i tajný náklad - velké kolo sýra Le Brouere. Podle společnosti SpaceX bylo vynesení sýra na vesmírný výlet poctou skupině Monty Python a její slavné scénce v níž se herec John Cleese marně snaží v sýrařském obchodě koupit sýr.


STOPROCENTNÍ ÚSPĚCH

Raketu FALCON 9 dopravili na floridský kosmodrom ze soukromé zkušebny letos v únoru a 4. června odtud poprvé úspěšně odstartovala. Tehdy ještě nesla pod aerodynamickým krytem na přídi jen maketu kosmické lodi, ta ale opravdu dosáhla oběžné dráhy ve výšce 250 kilometrů nad Zemí. Na 7. prosinec už byl naplánovaný start skutečné kabiny Dragon, která měla předvést všechny své schopnosti - několikrát obletět Zemi a přistát na padácích do vod Pacifiku nedaleko pobřeží jižní Kalifornie. Šéf společnosti SpaceX Elon Musk k tomu optimisticky prohlásil: "Stojíme před prvním předváděcím letem a těšíme se na něj. Věříme, že pomůže Americe udržet vedoucí pozici ve vesmíru."
Jinak ale asi jen málokdo čekal zázraky - pravděpodobnost, že panenský let splní všechny cíle, nikdy není moc velká. Skeptikům zdánlivě dalo za pravdu i to, že první termín musel být zrušen kvůli závadě na nástavci trysky nosné rakety. "Dragon je velmi složitá loď," řekla ještě prezidentka společnosti Gwynne Shotwellová. "Jen blázen by čekal, že ji pošleme nahoru dřív, než si budeme stoprocentně jistí, že všechno půjde tak, jak má." Nakonec to ale šlo docela rychle: Falcon 9 odstartoval hned následujícího dne. Deset minut po startu se oddělila kabina Dragon, ve výšce 300 kilometrů dvakrát obletěla Zemi a přitom uskutečnila všechny plánované manévry. Úspěšný let pak zakončilo neméně úspěšné přistání. Druhou cestu do vesmíru by měl Dragon uskutečnit v polovině příštího roku.Externí odkazy

  • Dragon na stránkách encyklopedie SPACE 40  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2012 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček