HOME KONTAKTY MAPA WEBU
STS 125

start: 11. května 2009 v 18:01:56 UTC
trvání letu: 12 dní, 21 hodin, 38 minut
posádka: Scott D. Altman, Gregory C. Johnson, John M. Grunsfeld
Michael J. Massimino, K. Megan McArthurová
Andrew J. Feustel, Michael T. Good
raketoplán: Atlantis
kosmodrom: Kennedy Space Center, Florida
vzletová rampa: 39-A
přistání: 24. května 2009 v 15:39:05 UTC

Hlavním cílem letu STS-125 je závěrečná údržba Hubbleova vesmírného teleskopu (HST). Životnost HST by tak měla být prodloužena nejméně do roku 2014. Pro tuto opravářskou misi je plánováno 5 výstupů do kosmu (EVA). Pokud by došlo k nějakým problémům, je v záloze ještě možnost 6. výstupu.
Protože Hubblůev teleskop má jinou oběžnou dráhu než ISS, nebylo by možné v případě poruchy raketoplánu zakotvit u ISS, a proto bude na druhé rampě připravena mise STS-400, která by podle potřeby odstartovala na záchrannou misi a dopravila posádku STS-125 na Zemi. Při STS-125 také naposledy nastane situace, kdy budou na obou rampách - LC-39A i LC-39B - připraveny raketoplány ve stejnou dobu.
Při této misi získá Hubbleův teleskop nové nástroje: spektrograf COS (Cosmic Origins Spectrograph) pracující v ultrafialové části spektra. Přístroj bude zkoumat chemické složení vzdálených objektů ve vesmíru. Zařízení by mělo být podstatně citlivější, než předchozí používané přístroje. Dalším nástrojem, který bude k teleskopu dopraven, je širokoúhlá kamera Wide Field Camera 3. Ta bude zkoumat vesmír v různých vlnových délkách (infračervené, viditelné a ultrafialové záření). Posádka raketoplánu Atlantis vymění při pěti výstupech do kosmu baterie teleskopu, všech šest gyroskopů, které udržují správný směr při pozorování objektů ve vesmíru a část tepelné izolace.
Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2009 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček