HOME KONTAKTY MAPA WEBU
STS 134

start: 12:56:28 UTC
raketoplán: Endeavour
posádka: Mark E. Kelly (4) – velitel
Gregory H. Johnson (2) – pilot
Andrew J. Feustel (2) – letový specialista
Michael Fincke (3) – letový specialista
Gregory Chamitoff (2) – letový specialista
Roberto Vittori (3) – letový specialista (ESA)
(V závorkách je uvedený počet letů do vesmíru včetně této mise.)
kosmodrom: Kennedyho vesmírné středisko, Florida
vzletová rampa: LC-39A
přistání: 06:35 UTC
trvání letu:



Mezi hlavní úkoly mise patří připojení spektrometru AMS-02 (Alpha Magnetic Spectrometer) a venkovní nehermetizované plošiny EXPRESS Logistics Carriers 3 k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).











SPEKTROMETR AMS-02


Spektrometr AMS-02 je někdy prezentovaný jako „lovec antihmoty“. Má pomoci vědcům lépe pochopit základní otázky týkající se původu a struktury vesmíru pozorováním antihmoty a temné hmoty. AMS by mohl znamenat významný pokrok v chápání vesmíru a jeho zákonů. Na přístroji za dvě miliardy dolarů pracovalo na 500 vědců z 56 institucí z 16 států světa, a to v rámci Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě. S magnetickým polem 4000krát silnějším, než je magnetické pole Země, bude tento špičkový přístroj schopen analyzovat každou částici, která skrze něj bude procházet.
Jako vedlejší produkt činnosti AMS-02 bude získáno mnoho informací o zdrojích kosmického záření mezi hvězdami a galaxiemi vzdálenými milióny světelných let od naší domovské galaxie.
ISS přitom představuje výborný domov pro AMS-02. „Je to jediné místo, kam může být zařízení umístěno, a to z důvodů stability, dlouhodobosti pozorování a protože v případě potřeby můžeme zajistit nezbytné opravy nebo úpravy,“ vysvětluje ředitelka pilotovaných letů ESA Simonetta Di Pippo.
Experiment by měl zůstat aktivní po celou dobu životnosti ISS; nepočítá se s jeho návratem na Zemi.
ISS byla zřízena pro vědecké a průkopnické účely, takže i z tohoto důvode je přístroj s plánovanou činností nejméně deset let velmi cenný,“ dodává Di Pippo.
Americký vědec a laureát Nobelovy ceny Samuel Ting ale ve spektrometru AMS vidí i přístroj, jenž by mohl odhalit, zda skutečně existuje antivesmír a antihmota. "Pokud antivesmír existuje, někde tam na okraji našeho kosmu, náš detektor by nám mohl poskytnout známky jeho existence," uvedl třiasedmdesátiletý profesor z Massachusettského technologického institutu (MIT).

M. KELLY ZŮSTÁVÁ VELITELEM MISE STS-134


Americký astronaut Mark Kelly bude velet raketoplánu Endeavour při jeho posledním letu do kosmu letos v dubnu. S odvoláním na zdroje v americkém Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA) to napsala agentura AP. Kelly účast na vesmírné misi zvažoval poté, co byla v lednu vážně zraněna jeho manželka, kongresmanka Gabrielle Giffordsová.
Giffordsovou střelil 8. ledna atentátník na mítinku v arizonském Tucsonu do hlavy. Politička zranění přežila, byla převezena na rehabilitační kliniku do Houstonu.
NASA po incidentu jmenoval záložním velitelem Endeavouru Ricka Sturckowa. Chtěl tak Kellymu umožnit, aby se v těžké osobní situaci mohl věnovat rodině. Astronaut oficiálně zůstal velitelem raketoplánu a v uplynulém měsíci zvažoval, zda z vesmírné mise definitivně odstoupí nebo zda se jí zúčastní.

ROLL OUT

Ve čtvrtek 10. března v 19.56 východoamerického času (v pátek 11. března v 1.56 SEČ) se vydal raketoplán Endeavour z haly Vehicle Assembly Building (VAB) na trasu dlouhou pět kilometrů. Na cestě k rampě 39A ho doprovázela tisícovka zaměstnanců NASA s rodinami i astronauti, kteří v raketoplánu dříve letěli.



NEŠTĚSTÍ NA STARTOVACÍ RAMPĚ

Technik firmy United Space Alliance, James Vanover, se 14. března podílel na přípravách startu raketoplánu Endeavour, startu stroje se ale nedočká. Zřítil se ze startovací rampy LC-39A a podlehl svým zraněním. Je to první neštěstí na startovací rampě za 30 let. Přípravné práce po neštěstí NASA na den zastavila. "To však nebude mít vliv na plánovaný start. V rozvrhu máme časové rezervy," upozornil mluvčí NASA Allard Beutel. Start Endeavouru je naplánován na 19. dubna.
Naposledy byl člověk na startovací rampě smrtelně zraněn v březnu 1981. Při přípravách raketoplánu Columbia k jeho prvnímu startu unikl z vesmírné lodi dusík a zasáhl jednoho z pracovníků na rampě. Ten se udusil.


KRTEČEK KOSMONAUTEM


Americký astronaut Andrew Feustel, si jako talisman pro štěstí vezme na palubu raketoplánu Endeavour plyšového krtečka od Zdeňka Milera. Pohádková postavička má přitáhnout děti k zájmu o vesmír a kosmonautiku.
Feustel viděl Krtka poprvé v dětských knihách své ženy, jejíž matka pochází ze Znojma. Byl to právě on, kdo slavnou českou kreslenou figurku dostal na palubu raketoplánu a absolvoval s ní potřebný výcvik. "Na základě tohoto letu vznikne celý program a pomocí Krtka budeme propagovat vesmírný výzkum, vědu a technologie u dětí nejenom v Česku, ale v ostatních státech, kde je populární," vysvětluje. Americké velvyslanectví spustilo k celé akci web DO KOSMU S KRTKEM i stránku na Facebooku, připraveny jsou různé doprovodné vzdělávací akce pro základní i střední školy.


A jak se Krteček pro NASA vyráběl? Členové posádky si na palubu mohou vzít 20 osobních věcí s celkovou hmotností necelých 700 gramů. Výbava se musí vejít do krabice veliké jako tlustší brožovaná kniha. Krteček tedy musel být co nejlehčí. A navíc nehořlavý, což Američané zvlášť otestovali. "Při realizaci jsme vycházeli z existujících vzorů, které jsme upravili do požadované velikosti, tvaru a funkčnosti. Krteček je vyroben z mikroveluru. To je laicky řečeno málo chlupatý plyš, který má délku vlasu kolem jednoho milimetru. Na výšivku jsou použity standardní silonové nitě. Vycpávka je z materiálu, který najdete jako výplň například v bundách nebo spacích pytlech," uvedl Blahoslav Dobeš, obchodní ředitel družstva Moravská ústředna Brno, které postavičku vyrobilo. Následovala elektronická korektura a 12. 11. 2010 odjel Krtek pro NASA do Prahy k „předletové přípravě“ na cestu do USA. "Za několik dní jsme už viděli první fotografii Krtečka, jak se na americké astronauty usmívá z paluby trenažéru raketoplánu v Houstonu," dodal Dobeš.

O cestě Krtečka do vesmíru na titulní straně informoval i prestižní americký deník The Wall Street Journal. Titulek článku "Komoušský krtek černým pasažérem v raketoplánu" si hraje s významem slova krtek v angličtině značícím informátora či špiona a odkazuje na dobu studené války, kdy se postavička zrodila. Připomíná také, že krtek, který získal popularitu i na Západě, byl pro komunistický režim významným zdrojem tvrdé měny. Nyní se podívá do vesmíru. "Nikdy by mne nenapadlo, že Krtečka něco takového potká. Ale myslím, že ta postavička si to sama zasloužila. Je to velká pocta," řekl deníku tvůrce Krtečka Miler.
Na tiskové konferenci, kerá se konala u příležitosti Krtečkova letu a proběhla 22. března v Americkém centru v Praze, prohlásil mimo jiné americký velvyslanec Norman Eisen, že se prý s rodinou rád dívá na Krtečkovy příběhy, dále pak připomněl příběh o Krtečkově letu raketou a dodal, že je to důkaz toho, že se sny stávají skutečností. Maskotovi Krtkovi na tiskové konferenci potřásl rukou a řekl: "Těší mě." Také se s ním česky rozloučil: "Nashledanou, Krtek."

Krteček není navíc žádným nováčkem, ale spíše veteránem kosmických letů: do rakety si v kresleném filmu poprvé sedl v roce 1966, tedy skoro před půlstoletím.



BOUŘE


Ve středu 2. dubna zasáhla oblast Kennedyho vesmírného střediska na Floridě silná bouře. Raketoplán Endeavour, stojící na startovací rampě LC-39A, naštěstí nebyl nijak vážně požkozen. Drobné škrábance utrpěla pouze externí nádrž raketoplánu. Není to ale nic, kvůli čemu by se musel odkládat, nebo dokonce rušit start raketoplánu.

POSUNUTÍ TERMÍNU STARTU

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že posunula termín startu raketoplánu Endeavour z 19. na 29. dubna.
Důvodem posunutí je situace u Mezinárodní vesmírné stanice, k níž má v původním termínu přiletět také ruská nákladní vesmírná loď Progress. NASA chtěla, aby ruská loď čekala na oběžné dráze, než Endeavour z ISS odletí. Progress ale na ISS veze biologický experiment a nemůže proto čekat. NASA chce předejít situaci, že by se Progress připojil k ISS v době, kdy u jiného uzlu bude na stanici napojen Endeavour. Progress M-10M bude tedy vypuštěn z Bajkonuru ve středu 27. dubna a ke stanici se má připojit 29. dubna v 16:29 našeho času, tedy jen pár hodin před plánovaným startem raketoplánu.

NA STARTU BUDE OBAMA I GIFFORDSOVÁ

Americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová, kterou v lednu těžce zranil atentátník, již může trochu chodit a pracuje na zlepšení držení těla.
"Hovořil jsem s jejími lékaři a jejím neurochirurgem. Všichni mi dovolili, abych ji vzal na start," řekl její manžel, velitel mise STS-134, Mark Kelly v rozhovoru pro americkou televizní stanici CBS.
"To je skvělé," řekla podle astronauta jeho manželka, která se v poslední době netajila přáním být u odletu svého muže do vesmíru. "Stala se na sto procent opět sama sebou," tvrdí v rozhovoru pro CBS Kelly, který prý svou ženu navštěvuje každé ráno, pak odjíždí do práce v houstonském středisku NASA, aby se večer opět vrátil.
Startu bude přihlížet také americký prezident Barack Obama s chotí Michelle a dcerami Sashou a Malií.
Start raketoplánu bude sledovat i několik pozvaných hostů z Česka v čele s předsedou Akademie věd ČR Jiřím Drahošem. S ním cestuje na start raketoplánu Endeavour skupinka z Astronomického ústavu AV ČR vedená jeho ředitelem Petrem Heinzelem.

MYS CANAVERAL, FLORIDA, USA


ZVĚTŠIT MAPU: MYS CANAVERAL, FLORIDA, USA

HOME Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2011 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček