HOME KONTAKTY MAPA WEBU
SOJUZ TMA 21 JURIJ GAGARIN

nosná raketa: Sojuz FG
start: 5. dubna 2011 v 00:18:20 SELČ
posádka: Alexandr Samokuťajev (1), velitel, Roskosmos
Andrej Borisenko (1), palubní inženýr, Roskosmos
Ronald Garan (2), palubní inženýr, NASA
V závorkách je uveden celkový počet letů do vesmíru včetně této mise
kosmodrom: Bajkonur
vzletová rampa: LC-1
přistání: 16. září 2011 v 5:59:39 SELČ
trvání letu: 164 dní, 5 hodin a 41 minut

Dne 12. dubna 2011 uplyne padesát let od prvního letu člověka do vesmíru – J.GAGARINA . K oslavě výročí byla loď Sojuz TMA-21 pojmenována Jurij Gagarin. Je to první případ pojmenování ruské (nebo sovětské) pilotované kosmické lodi, dosud byly takto pojmenovány pouze dva nákladní Progressy – Progress M-59, ke stoletému výročí narození Sergeje Koroljova, a Progress M-61, ke stopadesátiletému výročí narození Konstantina Ciolkovského.

LOGO MISE

Šéf ruské federální kosmické agentury Anatolij Perminov schválil v prosinci 2010 logo mise Sojuzu TMA-21. Zajímavostí je že, logo bylo navrženo na základě výkresu mladé, teprve dvanáctileté dívky Marciel Santos Kayle z Francouzské Guyany. Podle agentury Roskosmos se posádka sojuzu shodla právě na tomto návrhu.

ZKOUŠKY LODI SOJUZ TMA-21 JURIJ GAGARIN



ODLOŽENÝ START

"S ohledem na technické problémy bylo rozhodnuto odložit start lodě Sojuz TMA-21, která měla vzlétnout 30. března, na pozdější termín," uvedla ruská vesmírná agentura Roskosmos v prohlášení. Rusko posunulo start kvůli problémům s komunikačními systémy SOJUZU. Konkrétně byla při závěrečných zkouškách byla zjištěna nefunkčnost kondenzátoru v telekomunikačním systému Kvant-V. Loď má nyní odstartovat 5. dubna v 12:18 hodin SEČ z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

NEDĚLNÍ CHVILKA POEZIE

Američan Ronald Garan na tiskové konferenci, která proběhla v neděli 3. dubna v bajkonurském hotelu Kosmonaut, citoval verše ruského romantického básníka Michaila Lermontova. Dodal, že je pro něj "nesmírnou ctí" účastnit se mise. Emotivní předstartovní atmosféru podpořil svým výrokem i kapitán Samokuťajev. "Vesmír v sobě patrně nese určitou poezii, je v něm něco ze srdce," prohlásil.
V souladu s ruskou tradicí kosmonauti před startem zhlédli sovětský film Bílé slunce pouště z roku 1969.

ÚSPĚŠNÝ START

Start rakety se uskutečnil podle plánu 5. dubna v 00:18:20 SELČ. Lodi velí ruský vojenský letec Alexandr Samokuťajev, který se do vesmíru vydal poprvé. Stejně je na tom i jeho krajan Andrej Borisenko. Třetí člen posádky americký astronaut Ronald Garan se poprvé na oběžnou dráhu kolem Země dostal v roce 2008 s raketoplánem Discovery.
„Let probíhá normálně,“ sdělilo kontrolní středisko kosmonautům krátce po startu. Posádka reagovala zamáváním do kamery, která přenáší na Zem obraz přímo z paluby.

SPOJENÍ S ISS

Kosmická loď Sojuz TMA-21 se 7. dubna v 1:07 SELČ úspěšně připojila k ISS. Ve 4:13 SELČ se pak otevřely průlezy mezi stanicí a lodí a posádky se vzájemně přivítaly. Stávající posádku ISS ve složení Paolo Nespoli, Dmitrij Kondratěv a Catherine Colemanová tak doplnila nová trojice Ronald Garan, Andrej Borisenko a Alexandr Samokuťajev.

VÝROČÍ

V úterý 12. dubna 2011 si posádka Mezinárodní vesmírné stanice připoměla 50. výročí prvního startu člověka do vesmíru a 30. výročí startu prvního raketoplánu. Celá posádka poslala pozdravy pro účastníky oslav Dne kosmonautiky v Rusku, které se konají právě na památku Gagarinova letu.
Podle ruské státní televize byla v rámci oslav mimo jiné dopravena na ISS i slavná, půlstoletí stará nahrávka rozhovoru mezi Gagarinem letícím po oběžné dráze a Sergejem Koroljovem, hlavním sovětským konstruktérem vesmírných lodí.

PŘISTÁNÍ

V pátek 16. září 2011 v 5:59:39 SELČ úspěšně přistál za krásného počasí ve stepi jížního Kazachstánu asi 150 kilometrů jihovýchodně od města Džezkazgan návratový modul Sojuzu TMA-21. Jako první opustil modul velitel lodi a zároveň bývalí velitel ISS, Alexander Samokuťajev, který vypadal unaveně. Po něm opustil Sojuz usmívající se Ronald Garan a nakonec palubní inženýr Andrej Borisenko.
Po necelých šesti měsících strávených ve stavu beztíže si kosmonauti odvykli od zemské přitažlivosti a ochablo jim svalstvo. Všichni tři byli ještě ve skafandrech usazeni do křesel a s prvními krůčky na pevné zemi jim pomáhali členové pozemního personálu.
V místě přistání byl postaven velký stan, ve kterém ještě před opuštěním místa přistání v helikoptéře posádka prodělala první lékařskou prohlídku.
Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2011 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček