HOME KONTAKTY MAPA WEBU
ARES I-X

start: 29 října 2009 15:30 UTC
trvání letu: 2 minuty letu, 6 minut do přistání
kosmodrom: Kennedyho vesmírné středisko, Florida
vzletová rampa: LC-39B
výška rakety: 99,6 metrů
hmotnost celé sestavy: 816 tun
přistání:

Ares I-X je testovací verze dvoustupňové rakety Ares I, která bude mít za úkol vynášet kosmické lodi ORION do vesmíru jako náhrada za raketoplány.


Jako podle hollywoodského scénáře vypadal první pokus o start rakety Ares I-X. Nejdříve komplikovalo start špatné počasí a poté i nákladní lod', která se objevila v místě předpokládaného dopadu stroje do oceánu.
Napodruhé to už ale vyšlo a raketa se hladce odlepila od země z rampy LC-39B v Cape Canaveral na Floridě. Úkolem nosné rakety byl jen suborbitální let, který měl trvat dvě minuty a třicet vteřin. Po dvou minutách letu se horní část rakety, která byla pouhou replikou, podle plánu oddělila od dolní části a zničila se pádem do Atlantiku.
Naopak dolní část rakety s přístroji dopadla bezpečně pomocí padáků a po vylovení poskytla informace o stabilitě a bezpečnosti rakety.
Celá raketa se sestávala z funkčního prvního stupně, tvořeného čtyřmi segmenty motorů RSRM, které byly dosud používány v urychlovacích motorech SRB kosmického raketoplánu. Kromě toho byly součástí sestavy i hmotnostní a tvarové makety druhého stupně a kosmické lodi ORION včetně jejího záchraného systému LAS (Launch Abort System).

Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2009 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček