HOME KONTAKTY MAPA WEBU
SOJUZ TMA 18

start: 2. dubna 2010 04:04:33 UTC
nosná raketa: Sojuz-FG
trvání letu:
posádka: Tracy Caldwellová, Michail Kornijenko, Alexandr Skvorcov mladší
kosmodrom: Bajkonur, Kazachstán
vzletová rampa: LC1
přistání:


KOSMIČTÍ TURISTÉ MAJÍ SMŮLU

Kosmodrom Bajkonur má letos napilno. Po oznámení amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), že koncem letoška skončí s lety raketoplánů, se Rusko rozhodlo pozastavit program "kosmické turistiky" a zdvojnásobit množství letů na ISS. V letošním roce se uskuteční celkem čtyři, a počet stálých členů posádky ISS se tak bude moci zvýšit z dřívějších čtyř na šest.
Šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Anatolij Perminov dnes na Bajkonuru novinářům řekl, že turistický letový program Rusové obnoví v roce 2013. Zájemců se podle Perminova hlásí spousta, ale vzhledem k potřebám "obsluhovat" stanici ISS se na ně během příštích dvou let nedostane. Podle dohody, kterou Roskosmos uzavřel s NASA, musí být v každém Sojuzu nejméně jedno místo vyhrazeno pro americké astronauty.

BEZPROBLÉMOVÝ START

"Start byl naplánován na 6.04 SELČ a proběhl podle časového rozvrhu," uvedl mluvčí kontroly letu Valerij Lyndin. "Všechna letová data jsou v souladu s očekáváním. Kosmická lod' nyní dosáhla cílové oběžné dráhy," dodal Lyndin po prvních 600 vteřinách letu, tedy nejkritičtější části.
Žlutá gumová kačenka, maskot, jehož posádce věnovala Skvorcovova dcera, začala volně poletovat kabinou po prvních deseti minutách letu, kdy se Sojuz dostal mimo zemskou přitažlivost.

SPOJENÍ S ISS

S ISS se Sojuz spojil za použití automatického systému v neděli 4. dubna v 07:26 SELČ. Následovaly nezbytné kontroly, které potvrdily neprodyšnost spojovacího tunelu, a poklopy mezi oběma plavidly se otevřely v 09:19 SELČ. Na palubě vesmírné stanice je přivítal velitel současné mise Oleg Kotov.
Posádka ISS v neděli 4. dubna také vyslala na Zemi velikonoční pozdrav a popřála hezké svátky katolíkům, protestantům i pravoslavným křesťanům, kteří díky letošní shodě mezi gregoriánským a juliánským kalendářem slaví Velikonoce současně.

ODLOŽENÝ NÁVRAT

Kvůli technickým problémům na spojovacím uzávěru mezi Mezinárodní vesmírnou stanicí, konkrétně mezi ruským modulem Poisk a kosmickou lodí SOJUZ muselo být v pátek 24. září o den odloženo odpojení lodě a návrat kosmonautů na Zemi. Technické obtíže ale nebyly takového rázu, že by kdokoli z posádky byl v nebezpečí. Ruští kosmonauti Alexandr Skvorcov a Michail Kornijenko a jejich americká kolegyně Tracy Caldwellová-Dysonová už byli připraveni na odpojení lodě SOJUZ, která je měla dopravit zpět na Zemi, ale senzor, jež kontroluje, zda se správně uzavřel poklop modulu Poisk, selhal a letoví kontroloři nedostali potvrzení, že poklop dobře "dosedl". Proto bylo nutné provést dodatečné prověrky jeho těsnosti, které naštěstí dopadly dobře. K uzavření poklopů došlo asi v 0:35 SELČ. Bohužel se ale objevil další problém: spony modulu Poisk, zajišťující pevné připojení Sojuzu, se nepodařilo uvolnit a otevřít. Odpojení a návrat byl proto odložen na sobotu, dodal šéf ruské vesmírné agentury ROSKOSMOS Anatolij Perminov.

ÚSPĚŠNÉ PŘISTÁNÍ

V pátek bylo odpojení Sojuzu od ISS odvoláno kvůli elektrické poruše, která znemožnila uvolnění a otevření zámků modulu Poisk, ke kterému byl Sojuz připojen. Ještě ten den kosmonaut Fjodor Jurčichin závadu odstranil instalací několika elektrických kabelů, díky kterým se neposlušnou komponentu podařilo obejít. Dnes šlo vše bez problémů a Sojuz TMA-18 s posádkou bezpečně přistál v Kazachstánu v 7:23 SELČ asi 35 km jihozápadně od města Arkalyk. Kosmonauti dostali tradičně po opuštění lodi před přenesením do lékařského stanu jablko.
Po půl roce ve stavu beztíže jsou kosmonauti oslabeni a v prvních chvílích zpět v prostředí s gravitací byli z lodi vyneseni, poprvé se postavili na nohy až v lékařském stanu. Helikoptérami poté zamířili z místa přistání do města Karaganda, kde je čekala lidová uvítací ceremonie.
Tam se posádka rozdělila: Caldwell-Dysonová odletěla do Houstonu, Skvorcov a Kornijenko do Hvězdného městečka, kde se setkali s rodinami a představiteli ruské kosmické agentury.
Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2010 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček