HOME KONTAKTY MAPA WEBU
SOJUZ TMA - 06M

nosná raketa: Sojuz FG
start: 23. října 2012 ve 12:51:11 SELČ
posádka: Oleg Novickij (1), velitel, Roskosmos (CPK)
Jevgenij Tarelkin (1), palubní inženýr 1, Roskosmos (CPK)
Kevin Ford (2), palubní inženýr 2, NASA
V závorkách je uveden dosavadní počet letů do vesmíru včetně této mise.
kosmodrom: Bajkonur
vzletová rampa: rampa 31
přistání: 16. března 2013 V 04:08 SEČ
trvání letu: 143 dní, 16 hodin a 15 minut


RAMPA 31

Poprvé od roku 1984 byla loď s lidskou posádkou vypuštěna ze startovací rampy 31, odkud naposledy startoval Sojuz T-12, jež zde započal svoji cestu k sovětské orbitální stanici SALJUT 7. Obvykle používaná rampa číslo 1, z níž odstartoval se svému letu třeba Jurij Gagarin, totiž prochází modernizací.

ČTYŘČLENNÁ POSÁDKA

23. října 2012 ve 12:51:11 SELČ odstartovala z kosmodromu Bajkonur nosná raketa Sojuz-FG, která vynesla na oběžnou dráhu kosmickou loď Sojuz TMA-06M s kosmonauty Novickým, Terelkinem a Fordem.
Jako zajímavost dodejme, že kromě výše zmíněných kosmonautů cestuje se se Sojuzem ještě čtvrtý člen posádky, ryba, a to v rámci vědeckého výzkumu, který bude probíhat na ISS. Po dosažení oběžné dráhy, asi 9 minut po startu se Sojuz oddělil od horního stupně nosné rakety a úspěšně se vyklopily panely slunečních baterií a všechny antény. Je tradicí, že posádka Sojuzu si v kabině pověsí nějakou figurku pro štěstí coby indikátor stavu beztíže. Tentokrát je úloha na plyšákovi, darovaném dcerou velitele lodi.

SPOJENÍ S ISS

Po dvou dnech letu 25. října se Sojuz TMA-06M ve 14:29 SELČ připojil k ISS. Po uzamčení zámků začala kontrola pevnosti spojení a hermetičnosti. V 19:05 SELČ byly otevřeny průlezy mezi kosmickou lodí Sojuz TMA-06M a modulem Poisk a kosmonauti Novickij, Tarelkin a Ford přestoupili do ISS. Na palubě stanice je přivítala velitelka mise Sunita Williamsová a členové posádky Jurij Malenčenko a Akihito Hoshide.
Sojuz TMA-06M zůstane u ISS jako záchranná loď až do jara 2013, kdy se s ní stejná trojice kosmonautů vrátí na Zem. Dříve kosmonauti řekli novinářům o tom, že hodlají vést orbitální blog. Kromě toho se bude Ford ve volném čase věnovat fotografování Země z paluby ISS.

PŘEDAT VELENÍ A HURÁ DOMŮ

13. března 2013 došlo na ISS k oficiálnímu předání stanice - Kevin Ford (který velel Expedici 34) předal velení stanice Chrisu Hadfieldovi (první kanadský velitel stanice). Asi desetiminutová akce byla zahájena ve 23:10 SEČ a během přímého TV přenosu hovořili odcházející velitel Ford a nový velitel Hadfield. Kosmonauti Ford, Novickij a Tarelkin se mají v lodi Sojuz TMA-06M vrátit na Zemi v pátek 15. března.



Pouhých 15 minut před uzavřením poklopů mezi lodí a stanicí byli kosmonauté informováni o zrušení svého návratu a jeho pozdržení o 24 hodin. Důvodem bylo "špatné" počasí v Kazachstánu, jež by zabránilo záchranným helikoptérám v přiblížení k přistávací oblasti (nízká oblačnost, namrzající déšť, teplota kolem 0 °C a vítr o rychlosti 5 až 7 m/s). Přistání je nyní stanoveno na sobotu 16. března v 04:06 SEČ.
"Počasí se nelepší, je vysloveně mizerné, a tak jsme se rozhodli neriskovat," vysvětlil odklad vedoucí řízení letu Vladimir Solovjev během rozhovoru s kosmonautem Novickým.
V sobotu 16. března dostalo počasí v Kazachstánu rozum, vyšší tlak vzduchu přinesl sice nižší teploty (v čase přistání asi -8 °C až -15 při poryvu větru) ale zato skoro jasnou oblohu a pouze slabý vítr, podmínky pro přistání skoro ideální.
K separaci obou těles došlo v sobotu v 0:43 SEČ. V 04:08 SEČ kosmická lod' bezpečně přistála v kazašské stepi a svou posádku dopravila domů po 144 dnech v kosmu. Počasí ve výsledku úplně ideální nebylo, nad zasněženou stepí byla hustá mlha, ale vše dobře dopadlo a po vystoupení z kabiny a krátkém odpočinku byli kosmonauti vrtulníkem přepraveni do oblastního města Kostanaj.
V oblasti přistání operovalo celkem 14 vrtulníků Mi-8, 4 letadla An-26 a 6 speciálních automobilů; do záchranných oddílů bylo zařazeno více než 200 vojáků.




Externí odkazy

  • SOJUZ TMA-06M na stránkách diskuzního fóra NASASPACEFLIGHT.COM
  • SOJUZ TMA-06M na stránkách serveru ASTRO.CZ

  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2013 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček