HOME KONTAKTY MAPA WEBU
SOJUZ TMA - 02M

nosná raketa: Sojuz FG
start: 7. června 2011 ve 22:12:45 SELČ
posádka: Sergej Volkov (2), velitel, CPK
Michael Fossum (3), palubní inženýr 1, NASA
Satoši Furukawa (1), palubní inženýr 2, JAXA
V závorkách je uveden celkový počet letů do vesmíru včetně této mise.
kosmodrom: Bajkonur
vzletová rampa: LC-1
přistání: 3:25 SEČ
trvání letu: 167 dní, 6 hodin a 13 minut


LOGO MISE

Šéf ruské federální kosmické agentury Anatolij Perminov schválil v březnu 2011 logo mise Sojuzu TMA-02M. Zajímavostí je že, logo bylo navrženo na základě výkresu mladé, teprve osmileté dívky Kát'i Ikarmové z Krasnojarsku. Podle agentury Roskosmos se Kát'a za odměnu podívá na červnový start Sojuzu TMA-02M.

VESMÍRNÍ FARMÁŘI

Satoši Furukawa, bere s sebou do kosmu sazenice okurek, které se pokusí na ISS ve stavu beztíže vypěstovat. Jeho okurkový experiment je další z řady vědeckých testů japonského vesmírného týmu - minulý rok si Soiči Noguči přímo na stanici připravil vlastní "vesmírné" sushi.
Sergej Volkov má s sebou sazenice rajčat. Při tiskové konferenci, kdy před odletem z bezpečnostních důvodů kosmonauti mluvili s novináři přes sklo, žertoval, že by si se svým japonským kolegou chtěl dát rajčatovo-okurkový salát.
"Abych byl upřímný, to, co bych si ale opravdu rád dal, jsou opečené brambory," dodal Volkov. To se mu ale kvůli přísné dietě zcela jistě nepodaří. "Byl bych rád, kdybychom mohli ty okurky jíst. Ale to zcela jistě nepůjde," vysvětloval Furukawa. Pokusy s pěstováním by ale mohly pomoci zjistit, zda si jednou v budoucnu budou obyvatelé ISS schopni vypěstovat vlastní potraviny.

ZKOUŠKY LODI SOJUZ TMA-02M V TLAKOVÉ KOMOŘE



LIDSKÉ KOSTI NA ISS

Poprvé v dějinách kosmonautiky veze posádka do vesmíru i poměrně neobvyklý náklad - úlomky lidských kostí. Vědce už totiž dlouho trápí problém s odvápněním kostní hmoty, které pravidelně lékaři zaznamenávají při návratu kosmonautů z dlouhodobých letů. Na úlomcích kostí chtějí nyní lékaři sledovat, s jakou dynamikou a rychlostí k tomuto nežádoucímu procesu v podmínkách stavu beztíže dochází.
"Je to pro nás už dlouho bolehlav," svěřila se vedoucí experimentu, ruská lékařka Taťjana Krašeninniková. "Do výzkumu se zapojili vědci z mnoha zemí světa. Odebírat vzorky kostí přímo z těla kosmonautů samozřejmě není možné, po návratu se provádí pouze analýza moči, která přesný obrázek o stavu kostí nedává," uvedla. Nevelké úlomky kostí dodala posádce Sojuzu jedna ze stanic moskevské záchranky. Kostní hmota je uložena v 16 zkumavkách ve speciálním roztoku. Každé tři měsíce budou čtyři zkumavky dopraveny na Zemi, kde je vědci budou zkoumat a postupně porovnávat.

ÚSPĚŠNÝ START


Ruská kosmická loď Sojuz TMA-02M úspěšně odstartovala v úterý 7. června ve 22:12:45 SELČ k mezinárodní vesmírné stanici ISS.
"Start byl úspěšný. Loď s posádkou dosáhla oběžné dráhy," oznámilo řídící centrum letu.
Dnešní start je zároveň smutnou připomínkou startu Sojuzu 11, který do kosmu startoval před čtyřiceti lety, 6. června 1971. Při návratu z oběžné dráhy se v důsledku nárazu při oddělování orbitálního a návratového modulu otevřel jeden ze dvou ventilů sloužících k odvětrání lodi při průletu atmosférou. Následná dehermetizace kabiny způsobila ztrátu vědomí a následnou smrt celé posádky. Kabina s kosmonauty sice přistála předpisově, uvnitř však již nikdo nedýchal.
V posádce Sojuzu 11 byl také Volkov, ale je to pouze shoda jmen s dnešním velitelem Sojuzu TMA-02M.






SPOJENÍ S ISS

U Mezinárodní vesmírné stanice, konkrétně u modulu Rassvět, ve čtvrtek 9. června ve 23:18 SELČ úspěšně zakotvila ruská kosmická loď Sojuz TMA-02M s ruským kosmonautem Sergejem Volkovem, Japoncem Satošim Furukawou a americkým astronautem Michaelem Fossumem. Stanice v tu dobu přelétávala nad brazilským Rio de Janeirem. "Sojuz TMA-02M automaticky přistál na ISS," řekl Velerij Lyndin z řídícího střediska na předměstí Moskvy.
V pátek 10. června ve 2:34 SELČ se otevřel hermetický uzávěr mezi modulem Rassvět a kosmickou lodí Sojuz TMA-02M. Následovalo tradiční přivítání obou posádek.



AURORA AUSTRALIS

Jižní polární záři (Aurora Australis) snímali členové Expedicí 28 a 29. Samotný jev vzniká vzájemným působením nabitých částic slunečního větru s magnetickým polem Země a s atomy dusíku a kyslíku v atmosféře. Tzv. sluneční vítr tvoří protony, elektrony a alfa částice. Světelné jevy se pak objevují ve výšce asi 80 až 1 000 kilometrů nad zemským povrchem, nejčastěji ve 100 kilometrech. Ze závoje z červeného, zeleného i fialového světla se obvykle mohou těšit obyvatelé polárních oblastí. Ale i v Česku je v případě silné sluneční aktivity možné tento úkaz pozorovat.







PŘISTÁNÍ

Oddělením Sojuzu TMA-02M od ISS skončila Expedice 29 a na stanici počala vláda "třicáté expedice". Ještě předtím ale musel proběhnout tradiční ceremoniál předání velení. Dosavadní velitel Mike Fossum předal oficiálně ISS svému krajanovi Danielu Burbankovi.
K uzavření průlezu mezi stanicí a Sojuzem došlo v pondělí 21. listopadu ve 20.41 SEČ. Po nezbytných prověrkách pak došlo k fyzickému odpojení od stanice a to tři minuty před půlnocí.
Brzdící raketový motor byl zažehnut proti směru hned druhý den ve 2.32 SEČ. Ke zpomalení o 125 metrů za sekundu došlo za 256 sekund jeho činnosti. Několik minut poté následovalo oddělení všech tří modulů kosmické lodě a ve 3:02 SEČ vstoupil návratový modul Sojuzu do zemské atmosféry.
K samotnému přistání došlo v 3.25 SEČ zhruba 55 kilometrů severovýchodně od Arkalyku. Počasí nakonec nebylo tak špatné, jak ukazovaly předpovědi. Na místě byla jen trocha sněhu a teplota -15 stupňů pod nulou. Vinou silného větru došlo sice k převrácení kabiny, ale to není nikterak neobvyklé. Krátce po dosednutí kabiny byli na místě záchranáři a pomohli posádce z lodi.


Externí odkazy

  • SOJUZ TMA-02M na stránkách diskuzního fóra VESMIR.THOS.CZ
  • SOJUZ TMA-02M na stránkách serveru LETECTVÍ.CZ
  • SOJUZ TMA-02M na stránkách serveru TECHNET


  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2011 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček