HOME KONTAKTY MAPA WEBU
SOJUZ TMA - 01M

start: 23:10:55 UTC
nosná raketa: Sojuz-FG
trvání letu: 159 dní, 8 hodin a 43 minut
posádka: Alexandr Kaleri (5), velitel
Oleg Skripočka (1), palubní inženýr
Scott Kelly (3), palubní inženýr
V závorkách je uveden celkový počet letů do vesmíru včetně této mise.
kosmodrom: Bajkonur, Kazachstán
vzletová rampa: LC1
přistání: 07:54 UTC


DIGITALIZOVANÝ SOJUZ

Tříčlenná posádka složená ze dvou ruských a jednoho amerického astronauta se v noci na pátek vydá na cestu k mezinárodní kosmické stanici ISS. Do vesmíru posádku vynese kosmická loď Sojuz nové generace, kterou Rusko použije při ostrém startu vůbec poprvé. Velitel posádky a první pilot digitalizovaného Sojuzu Alexandr Kaleri strávil ve vesmíru čistého času bezmála dva roky, Kelly startoval do vesmíru poprvé před 11 lety Kelly a navštívil ISS již dvakrát, ale v amerických raketoplánech. Jen čtyřicetiletý Skripočka poletí poprvé. Jejich mise potrvá víc než pět měsíců.
"Jsme velmi rádi, že můžeme spolupracovat s našimi ruskými partnery, jinak bychom se nedostali do vesmíru právě teď. Takže myslím, že je to skvělé partnerství. Jestli se chceme posunout dál, musíme opustit staré raketoplány a stavět nové stroje," řekl Scott Kelly.

VYLEPŠENÍ SOJUZU TMA-M
Sojuz TMA-01M je podle ruských expertů výsledkem rozsáhlé technické inovace, kterou prošly hlavně palubní přístroje. Vylepšený je taky systém napájení a termoregulace nebo programové vybavení. Kabina pro kosmonauty dostala nové a jednodušší ovládací prvky, loď má nový počítač ruské výroby CBM-101, který nahradil zastarávající Argon-16 a nový software pro řízení letu, který byl testován při misích bezpilotních lodí Progress. Sojuz je o 70 kilogramů lehčí a jeho konstrukce je upravená tak, aby maximálně zjednodušila výrobu.

ÚSPĚŠNÝ START

V noci na pátek 8. října vzlétl z kosmodromu Bajkonur Sojuz TMA 01M. "Všechno na palubě je v pořádku," oznámil ruské kontrole mise Kaleri pár minut po startu. "Přeji vám všechen úspěch," odpověděl posádce šéf ruské vesmírné agentury Anatolij Perminov.
Osm a půl minuty po startu se loď dostala na oběžnou dráhu. Rozvinuly se panely slunečních baterií a antény. V sobotu se loď připojí k orbitální stanici ISS, k přechodovému modulu Poisk na řídícím modulu Zvezda. Kelly sdělil, že nová verze Sojuzu je skutečně výrazně vylepšená. Podle něj se nyní loď snáze ovládá.
Start Sojuzu zabezpečovalo 8 letadel, 12 vrtulníků a ruská pátrací a záchranná loď Antarktida.

DO KOSMU S KNIHOU LVA TOLSTÉHO

Na ISS dopraví posádka na žádost Rusů žijících ve Francii knihu spisovatele Lva Tolstého Sevastopolské povídky vydanou za jeho života. "Co je pro ruského člověka Sevastopol, o tom nemusíme mluvit, stejně jako o tom, co pro něj znamená Tolstoj," řekl před letem velitel posádky Alexandr Kaleri.

BRATŘI NA ISS

Speciální okamžiky očekávají na oběžné dráze amerického člena posádky Scotta Kellyho. Příští rok v únoru by se měl na ISS setkat se svým dvojčetem Markem, který na stanici přiletí s raketoplánem Endeavour. Bude to historicky první takové setkání na oběžné dráze.


SPOJENÍ S ISS

V neděli 10. října ráno ve 2:01 SELČ se kosmická loď Sojuz TMA-01M připojila k ISS na modul Poisk. Stanice v té době přelétala nad Chile. Na ISS je očekávali kosmonaut Fjodor Jurčichin a astronauti NASA Shannon Walkerová a Doug Wheelock.

"MASIVNÍ" PORUCHY BĚHEM LETU
Během letu Sojuzu TMA-01M k ISS zaznamenali ruští experti "masivní" poruchy palubní techniky. Oznámila to v pátek 29. října ruská agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj v ruském kosmickém průmyslu.
Kosmonauti Alexandr Kaleri a Oleg Skripočka a americký astronaut Scott Kelly na ISS dorazili 10. října v pořádku a žádné letové problémy tehdy na veřejnost nepronikly. Podle Interfaxu se ale ještě před startem v přistávacím modulu lodi zvýšil tlak kvůli úniku kyslíku, během spojení Sojuzu s ISS se samovolně resetoval monitor na pultu řízení a při letu k ISS zkolabovalo zařízení pro konverzi analogového toku dat na digitální.
Podle expertů prý žádná z těchto poruch posádku neohrozila. V továrně Eněrgija ve městě Koroljovo u Moskvy, kde se rakety Sojuz nové generace vyrábějí, bylo vytvořeno několik komisí, které mají příčiny poruch objasnit.
Ruská oficiální místa se zatím ke zprávám o poruchách nového Sojuzu nevyjádřila.

ÚSPĚŠNÉ PŘISTÁNÍ

Ve středu 16. března v 8:54 SEČ přistála v kazašské stepi 86 kilometrů severovýchodně od města Arkalyk návratová část kosmické lodi Sojuz TMA 01M. Po 159 dnech ve vesmíru se na Zemi vrátila posádka ve složení Scott Kelly, Oleg Skripočka a Alexander Kaleri.
Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2011 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček