HOME KONTAKTY MAPA WEBU
STS 2

start: 12. listopadu 1981 15:09:59 UTC
délka letu: 2 dny 6 hodin 13 minut a 12 sekund
posádka: J. H. Engle, R. H. Truly
raketoplán: Columbia
kosmodrom: Kennedy Space Center, Florida
vzletová rampa: 39-A
přistání: 14. listopadu 1981 21:23:11 UTC

Druhý start amerického raketoplánu Columbia, označovaný zkratkou STS-2, měl nejen v americké, ale i ve světové kosmonautice trvalé místo. Šlo totiž o první případ, kdy se do kosmického prostoru vydal po druhé týž objekt. Předtím to byla pouze nepilotovaná lod' Gemini 2, jejíž suborbitální kapsle byla po nutné opravě použita v jiném nepilotovaném letu v programu Manned Orbiting Laboratory.
Úkolem této mise byla mimo jiné i instalace prvního skutečného užitečného zatížení, souboru přístrojů označovaného OSTA1, podle oddělení NASA pro kosmické a pozemské aplikace (Office of Space and Terrestrial Applications), které přístroje připravilo. Do nákladového prostoru byl umístěn funkční prototyp palety, vyrobené firmou British Aerospace Corp. jako součást modulární stavebnice univerzální kosmické laboratoře Spacelab. Tento prototyp měl původně sloužit pouze k ověření mechanické, elektrické a hydraulické kompatibility s trupem raketoplánu, protože však vyhovoval letovým standardům, byl dovybaven potřebným zařízením a osazen přístroji a získal tu čest být prvním užitečným zatížením, dopraveným do vesmíru na palubě raketoplánu. Paleta je s trupem raketoplánu pevně spojena, během letu se od něho neodděluje a vrací se zpět na Zemi. Během letu STS-2 měla paleta včetně přístrojů hmotnost 4556 kg.
Dalším prvkem užitečného zatížení byl dálkový manipulátor RMS (Remote Manipulator System), přibližně 15 metrů dlouhá "mechanická ruka", která slouží k manipulaci s nákladem, např. k vypouštění družic z nákladového prostoru, nebo naopak k zachycování volně letících objektů a k jejich ukládání do trupu raketoplánu. Manipulátor RMS je výrobkem kanadské firmy Spar Aerospace Ltd. a byl vyvinut za kanadské peníze. Hmotnost celého zařízení je 410 kg.
Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2009 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček