HOME KONTAKTY MAPA WEBU
STS 1

start: 12.dubna 1981 12:00:03 UTC
délka letu: 2 dny 6 hodin 20 minut a 53 sekund
posádka: John Young, Robert Crippen
raketoplán: Columbia
kosmodrom: Kennedy Space Center, Florida
vzletová rampa: 39-A
přistání: 14.dubna 1981 18:20:57 UTC

STS-1 byla první mise raketoplánu Columbia a první mise raketoplánu vůbec. Poprvé byly použity rakety na tuhé pohonné hmoty pro let s lidskou posádkou a byl to také vůbec první případ, kdy vzlétla do kosmu nová lod' s posádkou, aniž by předtím absolvovala zkušební let v bezpilotním režimu.
První pokus o start 10. dubna 1981 byl přerušen kvůli problémům s počítačem, ale o dva dny později šlo všechno hladce a Young s Crippenem prožili na oběžné dráze 50 hodin. Hlavní náplň letu byla technická. Šlo o prověření konstrukce a systémů při letu ve vesmíru. Důležitou operací bylo otevření dveří nákladového prostoru. Otevřením dveří je totiž podmíněna správná funkčnost chladicího systému. Zkoušel se též systém gravitační stabilizace (namíření delší osy raketoplánu k Zemi). Když se vraceli na Zemi, slyšeli v řídícím středisku Crippenův vzrušený hlas: "Je to fantastická cesta rovnou do Kalifornie!"
14.dubna štastně přistáli na letecké základně Edwards. Columbia ztratila některé z izolačních destiček tepelné ochrany, hodně jich bylo požkozeno. Došlo k tomu nikoliv při sestupu, ale už při startu nárazem prudkého žáru po zapálení startovacích raket. Problém byl však ještě před dalšími zkušebními starty vyřešen úpravou vodního chlazení na startovací rampě 39A, ze které Columbia startovala.
Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2009 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček