HOME KONTAKTY MAPA WEBU
SOJUZ 3

start: 26. října 1968 08:34 UTC
posádka: Georgij Beregovoj
volací znak: Argon
hmotnost lodi: 6575 kg
kosmodrom: Bajkonur, Kazachstán
vzletová rampa: LC1
trvání letu: 3 dny 22 hodin 45 sekund
přistání: 30. října 1968 v 07:25 UTC


Sojuz 3 byla první pilotovaná loď Sojuz po nehodě SOJUZU 1 při které zahynul kosmonaut Vladimir Komarov. V plánu bylo přiblížení a spojení s nepilotovanou lodí Sojuz 2, která byla vypuštěna o den dříve. Systémy automatického spojení byly několik týdnů předtím vyzkoušeny při společném letu Kosmos 212 a Kosmos 213. Při přípravě na tuto misi při havárii letadla zemřel JURIJ GAGARIN.

PROBLÉM S TRENAŽÉREM

Sedmačtyřicetiletý Beregovoj se nemůže naučit na trenažéru spojení s druhou lodí. Nakonec před státní komisí zkoušku udělá, byt' s mnohem horším výsledkem než jeho kolegové kosmonauti Šatalov a Volynov. Někteří členové státní komise namítají: "Pochybujeme o správnosti jeho zařazení. Vynechává mu pamět', je nepozorný, nedokáže se soustředit dělá školácké chyby..."
Těsně před startem si generál Kamanin domlouvá s Beregovým tajná poplachová hesla. Operátorům v řídícím středisku v Jevpatorii na Krymu je nesdělují.

NEZDAŘENÉ SPOJENÍ

Nejdříve startuje z Bajkonuru pasivní bezpilotní Sojuz 2 a po něm druhý den, 26. října, Sojuz 3 s Beregovým. Oba stroje se k sobě přibližují na vzdálenost pouhých 11 kilometrům. Další sbližování Beregovoj nezvládá. Přehlédl, že pasivní Sojuz 2 se k němu blíží hlavou dolů, a cestou k němu spotřeboval povolené množství paliva. Nakonec mu k cíli chybí žalostných 30-40 metrů.
Mimo této operace se kosmonaut věnoval fotografování planety a pozorování okolí lodě. Dráha letu se pohybovala ve výši 177-241 km nad Zemí.

HRDINA SSSR

Kabina s kosmonautem přistála na padáku na území Kazašské SSR poblíž města Karagangy.
Po návratu kosmonauta se neúspěch mise před veřejností zatajuje. Beregovoj dostává obvyklou hvězdu hrdiny SSSR, později hodnost generála. Zato inženýři v CKBEM (Ústřední konstrukční kancelář experimentálního strojírenství) mu pořádně vynadali. Takového kosmonauta nepotřebujeme!
Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2009 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček