HOME KONTAKTY MAPA WEBU
APOLLO 4, AS-501

posádka: nepilotovaný let
hmotnost lodi:
nosná raketa: Saturn V
start: 9. 11. 1967
přistání:
trvání letu:

Apollo 4 byl nepilotovaný let programu Apollo.

Deset měsíců po tragické smrti kosmonautů v Apollu 1 byla vyslána první loď bez kosmonautů na oběžnou dráhu Země. Při tomto letu se poprvé vyzkoušela nejem raketa Saturn 5, startovací komplex číslo 39, ale i tepelný štít kosmické lodi Apollo při vstupu do atmosféry druhou kosmickou rychlostí. Poslední stupeň dopravuje lod' na kruhovou dráhu, přičemž jeho apogeum je ve výšce 17 402 kilometrů, kde také odhazuje maletu lunárního výsadkového modulu LM. Zbývající dvě části se dostávají do výšky 18 256 kilometrů pomocí vlastního motoru. Přitom palubní kamera neustále fotografuje Zemi, viz. fotografie.

Všechny tři stupně pracovaly s požadovaným výkonem a také se jeden po druhém po vyhoření od Apolla odpojily. Po 8 hodinách pak na povel z řídícího střediska letů v Houstonu začala sestupová fáze. Po odhození servisní sekce zvyšuje motor velitelské kabiny rychlost tak, aby kabina vstupovala zpět do atmosféry stejně rychle jako od Měsíce a Apollo 4 přistálo s pomocí tří padáků na hladině Tichého oceánu necelých 10 km od čekající letadlové lodě USS Bennington, kam byla posléze dopravena. Mimo tento hlavní úkol se prověřila činnost řídícího střediska v Hostonu ve spolupráci s dalšími sledavacími stanicemi a loděmi na oceánu. Průběh letu monitorovala také nová sledovací lod' USS Vanguard. Let byl vyhodnocen NASA jako velice úspěšný i přes řadu drobných závad.

Rocco Petrone, ředitel startovních operací, jenž každému startu velel, prohlásil: "Mám pocit, že Saturn V tím, že pracuje tak, jak pracuje, kosmická lod' a vůbec všechno, nám udali správné tempo. Ted' už americká veřejnost i Kongres mohou říct, "Jo ti hoši to umí." Konstruktér Saturnu V, von Braun, jásal. "Vždycky jsem snil o raketě, kterou budeme moct použít při objevování sluneční soustavy," řekl. "Ted' tu raketu máme."


Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2008 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček