HOME KONTAKTY MAPA WEBU
KLIPER

výrobce: RKK ENĚRGIJA
úloha: pilotovaný let k Měsíci, transportní loď k ISS
posádka: 6 kosmonautů
objem kabiny: 20 m3
hmotnost návratového modulu: 10 000 kg
hmotnost vynášeného nákladu: 500 tun


Kosmická lod' Kliper má být následovníkem osvědčeného SOJUZU a zároveň odpovědí na americký ORION. Program Kliper byl nastartován v únoru 1994 a dodavatelem a hlavním tvůrcem je raketová firma Eněrgija. Hlavním problémem celého projektu jsou jak jinak peníze. Už od začátku bylo jasné, že Ruská letecká a vesmírná agentura (ROSKOSMOS) nebude mít na tento projekt dostatek financí. Proto se pokoušela získat účast Evropské vesmírné agentury (ESA). S Američany počítat nemohla, ti mají svůj Orion a nehodlají se oněj dělit ani s Rusy, ani s ESA.
A ESA vesmírný taxík potřebuje, protože je závislá bud' na místech v SOJUZECH nebo v RAKETOPLÁNECH a těch je velmi málo, protože obě kosmické velmoci prosazují samozřejmě svoje vlastní lidi. Nicméně ruská vláda na projekt Kliper uvolnila tak málo peněz, že ESA nakonec spolupráci odmítla.
Rýsuje se však spolupráce na novém projektu s prozatímním jménem ACTS (Advacent Crew Transportation System). Projekt Kliper je v současné době pozastaven a bude obnoven nejspíše kolem roku 2016.
Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
2007-2009 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček