HOME KONTAKTY MAPA WEBU

První pilotovaný let čínské kosmické lodi Šen-čou byl vyvrcholením Projektu 921, zahájeného v roce 1992. Po mnoha letech příprav a čtyřech nepilotovaných testech, bylo přikročeno k pilotovanému letu. Čína se tak, po více než čtyřiceti letech, stala třetí zemí na světě, která dokázala uskutečnit pilotovaný orbitální let svou vlastní kosmickou lodí a svou nosnou raketou.
"Hluboko v rozsáhlé a převážně neobydlené poušti Gobi čeká startovací základna na první vesmírný pilotovaný let v historii země," líčí slavnostně agentura Nová Čína. K tomu popsala, jak ulice lemují lampy ve tvaru raket a vesmírných korábů. Podle jejího líčení změnil kosmodrom Ťiou-čchüan poušť, v níž byl vybudován, "v ekologicky přívětivé město, kde se květinám, trávě a jiným rostlinám daří i pozdě na podzim". Od roku l958, kdy byl kosmodrom založen, vzniklo v poušti Gobi přes 60 oáz.

PRŮBĚH LETU

Start před zraky prezidenta a dalších vysokých představitelů země provázela přísná bezpečnostní opatření, soukromá auta mířící po jediné silnici ke kosmodromu ve Vnitřním Mongolsku byla nemilosrdně vracena zpátky. Na místě bylo rovněž zakázáno používat mobilní telefony. Přístup na kosmodrom měli pouze vybraní čínští novináři. Čínská televize dokonce zrušila přímý přenos, ovšem po úspěšném startu rakety přerušila vysílání a uvedla, že čínský tchajkonaut je ve vesmíru.
"Svou vlast nezklamu. Všechny úkony budu plnit s naprostou soustředěností. A získám poctu pro lidovou osvobozeneckou armádu a pro čínský lid," prohlásil vlastenecky podplukovník Jang Li-wej před startem.
Kosmická loď úspěšně odstartovala ve středu 15.října 2003 v 03:00:03 SELČ. Loď byla cca 10 minut po startu navedena na základní oběžnou dráhu ve výši 196 - 326 km a sklonu 42,41°. V 08:54 SELČ byla zážehem korekčního motoru oběžná dráha upravena na prakticky kruhovou ve výši 331 - 338 km. V průběhu letu tchajkonaut poobědval tradiční čínské jídlo a živě hovořil s ministrem obrany ČLR i se svou rodinou. Uskutečnil se i televizní přenos, během něhož tchajkonaut ukázal čínskou státní vlajku a vlajku OSN. K brzdicímu manévru a k oddělení orbitálního modulu došlo cca ve 23:35 SELČ. Ve 23:58 SELČ byl odhozen přístrojový modul a ve 00:23 SELČ návratový modul měkce přistál v Číně, asi 100 km severně od hlavního města Hohhot provincie Vnitřní Mongolsko, necelých pět kilometrů od plánovaného místa přistání. Pátralo po něm pět vrtulníků a čtrnáct vozidel. Podle původních zpráv měl být Jang vyzbrojen noži a snad i střelnou zbraní na ochranu před divou zvěří a jinými hrozbami číhajícími ve stepích Vnitřního Mongolska. První čínský "tchajkonaut", 15 minut po přistání bez cizí pomoci vystoupil z kabiny modulu, i když podle televizních záběrů působil poněkud malátně. "Vesmírná loď fungovala dobře," komentoval let tchajkonaut. "Cítím se velmi dobře a jsem hrdý na svou vlast," dodal. Čínský premiér Wen Ťia-pao prvnímu čínskému tchajkonautovi po přistání k bezpečnému návratu pogratuloval, uvedla agentura Nová Čína. Radost nad úspěchem vyjádřil rovněž vrchní velitel čínských ozbrojených sil a bývalý prezident Ťiang Ce-min. Celková doba letu byla 21 hodin 23 minut (14 oběhů Země).

JANG LI-WEJ

Jang se narodil 21. června 1965 v okresu Suej-džung v provincii Liao-ning v severovýchodní Číně. Jeho matka pracovala jako učitelka, otec jako účetní státního statku. Jang Li-wej má starší sestru a mladšího bratra. Je ženatý (jeho manželka je též důstojnicí armády) a má jednoho syna.
Malý Jang byl velmi chytrý a šikovný. Studoval v nejlepší třídě ve vybraném gymnaziu a mnohokrát získal cenu v okresních matematických soutěžích středoškoláků. V létě r. 1983 po přijímací zkoušce vstoupil do 8. leteckého institutu ČLOA. Roku 1987 se po absolvování vysoké školy stal pilotem stíhacího letadla. Sloužil v letectvu 10 let. Na začátku léta r. 1996 Jang, který je 1.68 m vysoký a váží 65 kilo, obdržel oznámení o zdravotní prohlídce pro vybrání tchajkonauta, kterou procházelo více než tisíc pilotů. Po přísné lékařské kontrole zbylo z těchto pilotů jenom 14 nejlepších. K nim patřil také Jang. Tak se v lednu r. 1998 stal jedním z prvních kandidátů čínských kosmonautů a vstoupil do výcvikového centra v Pekingu.
Při přípravě na první čínský vesmírný let odborná komise, vybrala Jang Li-weje díky jeho výtečné komplexní kvalitě.
15. října 2003 Jang Li-wej odstartoval kosmickou lodí Šen-čou 5 do vesmíru. Před odletem se ho psycholog zeptal: „Přemýšlel jsi o tom, jak se budeš cítit při letu?" Jang s úsměvem odpověděl: „Budu uvolněnější než při tréningu a zůstanu klidný."


"ŠTĚKANÁ A HAFANÁTKY"

Jang Li-wej vydal knihu vzpomínek s názvem Devět pater mezi nebem a zemí. "Mnoho mých přátel se zajímá o to, co (ve vesmíru) jíme a myslí si, že kosmonauti jedí samé drahé delikatesy, jako jsou žraločí ploutve nebo ušně," píše podle listu The Daily Telegraph v knize. "Ve skutečnosti jíme zcela obyčejná jídla, na kterých není nic tajného."
Pak vyjmenovává pochutiny, které mají čínští kosmonauti k dispozici na palubě - dušené kuřecí a rybu a psí maso z Chua-ťiangu v provincii Kuang-tung, které je proslavené svou nutriční hodnotou. V jižní Číně existuje rčení: "Pes z Chua-ťiangu je lepší pro zdraví než ženšen".
Jang Li-wej dodává, že složení stravy pro tchajkonauty bylo upraveno čínskými experty na výživu a jednotlivé chody dodali nejlepší dodavatelé v Pekingu. Konzumace psího masa je rozšířena v severní Číně, kde lidé věří, že jim pomáhá překonat zimu. Menu, které popisoval Jang Li-wej, se jedlo i při misi ŠEN-ČOU 7, když čínští tchajkonauti vykonali první vesmírnou procházku. Zveřejnění menu samozřejmě nahněvalo ochránce zvířat. Jill Robinsonová, zakladatelka organizace Animals Asia, například prvního tchajkonauta kritizuje za to, že dává špatný příklad. "Jang Li-wej je vzorem pro mnoho lidí a je jedním z největších čínských hrdinů," řekla. "Doufáme, že jednou označí za hrdiny i psy: hledali přeživší po zemětřesení a chránili lidi během olympijských her. Zaslouží si více než tohle." První tchajkonaut však v knize hlavně popisuje zážitky z přípravy na misi i misi samotnou. Například se zmiňuje, že tlak během startu byl tak velký, že si myslel, že zemře. "Přišlo mi, že všechny mé orgány jsou rozdrcené. Vydržet to nebylo jednoduché a dokonce jsem si pomyslel, že to může být můj konec."

ZAJÍMAVOSTI

  • První čínský tchajkonaut Jang Li-wej, v listopadu 2012 prohlásil, že čínští tchajkonauti by mohli v kosmu otevřít pobočku čínské vládnoucí komunistické strany. „Pokud ustavíme pobočku strany ve vesmíru, bude 'nejvýše postavenou' pobočkou svého druhu ve světě,“ řekl.

  • Na jeho počest nese jeho jméno planetka (21064) Yangliwei.

  • V rozhovoru pro státní televizi Jang Li-wej po návratu na Zemi vyvracel desetiletí tradované tvrzení o mimořádné viditelnosti Velké čínské zdi z vesmíru.

  • Přestože je Jang prvním čínským občanem, který uskutečnil let do vesmíru, není prvním člověkem čínského původu, jemuž se to podařilo. Taylor Wang, rodák ze Šanghaje byl členem posádky amerického raketoplánu v roce 1985 (STS-51-B). V té době však již deset let měl občanství USA.

    Externí odkazy

  • ŠEN-ČOU 5 na stránkách serveru LETECTVÍ.CZ
  • Článek o prvním čínském tchajkonautovi na stránkách serveru CRI.CN

  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2013 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček