HOME KONTAKTY MAPA WEBU

Motto: "My ze SpaceX milujeme, když startujeme do vesmíru!"
Gwynne Shotwell, prezidentka SpaceX

V pondělí 25. února 2013 proběhl na rampě SLC-40 na Cape Canaveral dvousekundový zkušební zážeh devíti motorů prvního stupně (Merlin 1C) rakety Falcon-9. Test byl podle všeho úspěšný, a tak by nic nemělo bránit startu nosiče s druhou operační lodí Dragon na ISS, který je plánovaný na pátek 1. března na 16:10 SEČ. Pro let na kosmickou stanici bude poprvé použita „zrychlená“ jednodenní trajektorie; následovat má 23 dní trvající pobyt u ní.
Raketa i s lodí byly ve čtvrtek 28. února ráno místního času převezeny na startovací rampu, raketa však u ní zůstala v horizontální poloze. NASA totiž ještě včera dopravila na kosmodrom poslední položky nákladu jako vědecké vzorky či čerstvé jídlo (kupříkladu ovocný balíček, dárek z ovocné zahrady otce jednoho ze zaměstnanců společnosti SpaceX), které bylo třeba na poslední chvíli naložit do Dragonu a zfinalizovat seznam 848 kilogramů zásob, vědecké výbavy a náhradních dílů. Nakládání posledních věcí do lodi skončilo osm hodin před startem a technici následně raketu na rampě vztyčili, aby mohli zahájit poslední přípravy.
Po vztyčení rakety na startovací rampě začaly důležité přípravy ke startu jako tankování nádrží rakety. Falcon 9 létá na produkt s označením RP-1, jde o vysoce pročištěný kerosin (letecká nafta), jako okysličovadlo se užívá tekutý kyslík o teplotě kolem -180 °C. Tankování začalo 3 hodiny a 50 minut před startem a skončilo o 35 minut později. Tekutý kyslík je však průběžně doplňován až do posledních minut před startem, protože se odpařuje a ve své plynné podobě tvoří páru, unikající z rakety.

ÚSPĚŠNÝ START

Raketa Falcon 9 odstartovala v pátek 1.3.2013 v 16:10:13 SEČ z floridského Mysu Canaveral.
Přesně tři minuty po startu došlo k postupnému vypnutí devíti motorů Merlin prvního stupně Falconu (nejdříve dva a za okamžik zbytek), o pět vteřin později došlo k oddělení prvního stupně a za dalších 7 sekund se zažehnul vakuový motor druhého stupně, hořet bude šest minut a Dragon dopraví na orbit. Falcon je 80 kilometrů vysoko a letí rychlostí Mach 10 (3,4 km/s).
V 16:19 SEČ je Dragon na oběžné dráze. Motor druhého stupně byl vypnut 9 minut a 11 sekund po startu na dráze s apogeem ve výšce 340 km a perigeem 310 km a sklonem 51,6 stupně vůči rovníku.

PROBLÉMY

V 18:30 SEČ SpaceX vydala následující prohlášení: Falcon 9 odstartoval podle plánu a předvedl nádherný let. Poté co Dragon dosáhl oběžné dráhy, objevil se na jeho palubě problém s palivovým ventilem. Jeden svazek motorů je funkční, snažíme se nahodit zbývající tři. Pokročili jsme krok dopředu a rozvinuli solární panely. Až budeme mít na Dragonu funkční minimálně dva motorové svazky, začneme sérii manévrů, abychom se dostali ke stanici.
Během pátečních pozdních večerních hodin našeho času Dragon s opět fungujícím pohonným systémem provedl úspěšný zážeh a zvýšil tím nejnižší bod své dráhy a je tedy definitivně zpátky ve hře. Pracovníci SpaceX tráví čas zkoumáním a zhodnocováním telemetrických dat z pohonného systému lodi. NASA v sobotu pravděpodobně učiní rozhodnutí o novém datu připojení lodi k ISS, jako nejbližší možný termín neděle 3. března. Každopádně si SpaceX může gratulovat - nouzovou situaci zvládla bravurně a z nejhoršího je venku. Nyní už je prakticky jisté, že třetí Dragon dopraví svůj náklad na stanici jen s menším skluzem.
Kolem půlnoci SEČ E. Musk (zakladatel SpaceX) napsal na twitter: "Jen bych chtěl poděkovat NASA za to, že je nejlepšímí zákazníkem na světě. Už se těším, až doručíme všechny věci na stanici."

SPOJENÍ

V neděli 3. března 2013 v 11:31 SEČ astronaut Kevin Ford za asistence Thomase Marshburna zachytil 17metrovým robotickým ramenem SSRMS (Space Station Remote Manipulator System) nákladní kosmickou loď Dragon, která se úspěšně přiblížila k ISS.
Šestnáct motorizovaných šroubů zajistilo ve 14:56 SEČ pevné spojení lodi Dragon a modulu Harmony. Lod' se stala součástí stanice ISS. Kosmonauti Kevin Ford, Oleg Novickij a Jevgenij Tarelkin (polovina stávající 34. základní posádky ISS) tak během svého pobytu ve vesmíru potkali již druhou loď Dragon (první byl DRAGON CRS-1).

NÁVRAT

Odlet Dragona od ISS byl původně naplánovaný na 25. března ale kvůli špatnému počasí v přistávací oblasti byl odlet odložený o jeden den. To už byly podmínky příznivější – především vlny už nebyly tolik nebezpečné. Staniční robotická paže tedy 26. března v 9:10 SEČ oddělila Dragona od spodního uzlu modulu Harmony a postupně jej přenesla až do vzdálenosti několika metrů od stanice. Po kontrole všech systémů přišlo závěrečné hlasování, zda může dojít k uvolnění lodi Dragon od robotického ramene. SpaceX i NASA neshledaly žádné překážky a proto se mohl Dragon v 11:56 SEČ oddělit. Astronaut Tom Marshburn, který ovládal robotické rameno jej následně oddálil zhruba na vzdálenost jednoho metru od Dragona. Kosmická loď tedy mohla provést první ze série tří zážehů, které ji měly odnést pryč od stanice. Sám Marhburn poznamenal, že je smutné vidět, jak Dragon opouští stanici – posádka si na něj evidentně za těch pár dní zvykla.
Na kosmickou loď ale čekalo ještě několik důležitých úkolů, které předcházely vlastnímu přistání. Po uzavření dvířek, která kryjí orientační senzory přišel brzdící zážeh. K tomu došlo krátce po 16:40 SEČ. Zážeh motorů Draco proti směru letu trval 9 minut a 59 sekund a zpomalil loď Dragon tak, aby vstoupila do atmosféry. V přistávací oblasti už vyčkávaly dvě lodě, které měly za úkol Dragona vyzvednout z moře, ale na kosmickou loď ještě čekal ohnivý průchod atmosférou. Ještě předtím se od návratové kabiny oddělil již nepotřebný trunk se solárními panely, který o pár minut později shořel v atmosféře. Tepelný štít lodi tvořený materiálem PICA-X (Phenolic Impregnated Carbon Ablator) se rozžhavil až na téměř 1650°C a uchránil tak Dragona od sežehnutí.
V 17:29 SEČ se nad Pacifikem otevřely padáky a Dragon se ladně snášel do vln. Dosednutí na hladinu asi 320 kilometrů od pobřeží Kalifornie přišlo v 16:34 SEČ. Celá mise lodi Dragon tedy trvala 25 dní, 1 hodinu a 24 minut. Záchranná loď American Islander naložila Dragona na svou palubu a podle prvotní zběžné inspekce se zdá že je loď v dobrém stavu. Nyní na Dragona čeká zhruba 30 hodin dlouhá cesta do přístavu v Los Angeles. Tady už budou čekat odborníci z NASA, kteří z jeho útrob urychleně vyjmou výsledky biologických experimentů. Není se co divit – tyto vzorky se uchovávají v chladících boxech a čím dříve se dostanou do NASA, tím lépe. Zbytek nákladu zůstane uvnitř kosmické lodi a absolvuje cestu na základnu McGregor v Texasu, kde jej pracovníci SpaceX vyjmou z útrob kosmické lodi a předají zástupcům NASA.
(Převzato z portálu KOSMONAUTIX.CZ)

ČTĚTE TAKÉ:

DRAGON C1

DRAGON C2

DRAGON CRS-1


Externí odkazy

  • Dragon na stránkách serveru ORBITER-FORUM.COM
  • Fotografie Dragonu na stránkách SPACEX.COM
  • Dragon na stránkách serveru ASTRO.CZ


  • Pilotované lety | Rakety | Raketoplány | Sondy | Kosmodromy | Kosmonauti
    2007-2013 © KOSMONAUTIKA.CZ Všechna práva vyhrazena. Designed by František Zajíček